O stronie

Witaj w miejscu poświęconym powieści Larry'ego McMurtry'ego "Lonesome Dove". Powieść amerykańskiego pisarza w Polsce wyszła pod działającym na wyobraźnię, choć mylącym tytułem, "Na południe od Brazos". Fanom powieści znany jest także 6-odcinkowy serial telewizyjny pod tym samym tytułem i z doborową obsadą aktorską (Robert Duvall + Tommy Lee Jones). 

Celem istnienia tej strony jest popularyzacja dzieła, będącego moją "Książką Życia"; arcydzieła, które pozostaje w Polsce niemal nieznane. Jedyne wydanie powieści w 1991 r. i dwie emisje telewizyjne (pierwsza w 1992 r.) to za mało, aby rozpropagować materiał, do którego przylgnęła zubażająca etykieta "westernu". Owszem, to jest western - ale nade wszystko jest to opowieść o ludziach: ich emocjach, rozmijaniu się w czasie i przestrzeni, pragnieniach i niespełnieniach, marzeniach i cenie, jaką płacą za ich realizację. Wreszcie - o godności życia i godności umierania. Poprzez tę stronę chciałbym przede wszystkim przybliżyć treść i wymowę największego dzieła McMurtry'ego i jego znakomitej ekranizacji. 

Niewiele jest tu osobistych refleksji. Większość materiałów zamieszczonych na stronie to moje własne tłumaczenia angielskich tekstów zaczerpniętych ze stron amerykańskich, w wielu przypadkach - już nie istniejących. Moim wkładem jest ponadto galeria kadrów z filmu - są to screeny z kopii divx z mojej prywatnej filmoteki, w większości nigdzie indziej nie reprodukowane. Reszta jest owocem długich przeszukiwań Internetu i gromadzi w zasadzie wszystko, co znalazłem na temat "Lonesome Dove".

Praca nad tą stroną daje mi niezwykłą satysfakcję i zadowolenie, ale jeśli choć jedna osoba pod jej wpływem sięgnie po powieść McMurtry'ego, lub spróbuje dotrzeć do miniserialu - będę szczęśliwy. Ze swojej strony oferuję wszelką pomoc w tym kierunku.

Pozdrawiam
- Michał Stanek.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz