Osoby

Kpt. Augustus McCrae - Współwłaściciel Przedsiębiorstwa Handlu Bydłem nad Kapeluszem, sam siebie określa mózgiem tego interesu. Rozrzutny, beztroski i leniwy do granic rozsądku, jest przeciwwagą dla bardziej poważnego i praktycznego Calla. Kiedy nie pracuje (to znaczy tak często jak sie tylko da), zajmuje się trzema jedynymi sprawami, jakie go w życiu interesują: kobietami, alkoholem i kartami.

Kpt. Woodrow F. Call - Partner Gusa, współwłaściciel spółki. Bardziej małomówny i skryty od przyjaciela, pracuje długo i ciężko, i nie widzi powodu, dla którego inni mieliby pracować krócej i lżej. Były Ochotnik z Teksasu, walczył w młodości razem z Gusem. Choć leniwi mężczyźni, pijący, grający w karty i chodzący na dziwki budzą w nim niechęć, on sam ma własny wstydliwy sekret, pilnie ukrywany przed towarzyszami.

P. E. (oryg. Pea Eye) Parker - Kowboj i kowal, służył pod dowództwem Calla w oddziale Ochotników z Teksasu. Pea Eye (jego prawdziwe imię zapomniano dawno temu) nie jest specjalnie bystry, ale sumienny, dzielny i uważny. Każde polecenie Calla wykona bez zbędnych pytań.

Joshua Deets - Zbiegły niewolnik, w przedsiębiorstwie jest "złotą rączką". Podczas spędu pełni rolę przewodnika. Znakomity tropiciel i człowiek o niezłomnym morale, jeden z niewielu, których Call szanuje i którym ufa.

Newt Dobbs - Młody chłopak, wychowywany przez Gusa i Calla. Jego matką była prostytutka imieniem Maggie, która zmarła, gdy jeszcze był dzieckiem. Nie jest pewien, kto jest jego ojcem, ale wśród potencjalnych kadnydatów pierwsze miejsca zajmują kpt. Call i Jake Spoon.

Jake Spoon - Dawny towarzysz broni Gusa, Calla, P. E.'ego, i Deetsa. Jake jest, jeśli to w ogóle możliwe, jeszcze bardziej leniwy i jeszcze mniej odpowiedzialny niż Gus. Nade wszystko lubi grać i pić, kocha wszelkie wygody, a ponadto szczerze nie cierpi wszelkiej pracy, czym mocno irytuje Calla. Jest jednak człowiekiem o wielkim uroku osobistym, który zapewnia mu powodzenie u kobiet.

Chlust (oryg. Dish) Boggett - Znakomity kowboj, o wyjątkowej zręczności, przodownik podczas spędu bydła u Calla. Szczyt jego życiowych aspiracji to zdobycie miłości Loreny Wood.

Lorena Wood - Delikatna młoda kobieta, zmuszona do prostytucji przez kochanka, a następnie porzucona przez niego w Lonesome Dove. Lorena ma silną wolę, jest przy tym milcząca i nieprzystępna dla wszystkich zakochanych w niej kowbojów. Przygnębiona swoim dotychczasowym życiem ma nadzieję opuścić zapomniane przez Boga i ludzi miasteczko i dostać się do San Francisco.

Siny Kaczor (oryg. Blue Duck) - Bandyta, którego Gus i Call nie schwytali do końca swojej działalności na Pograniczu. Syn wodza Komanczów i jego meksykańskiej branki. Przewodzi bandzie złożonej z indiańskich renegatów i łowców bizonów. Budzi postrach na równinach, mordując, gwałcąc i porywając.

July Johnson - Szeryf w miasteczku Fort Smith w Arkansas. July to wrażliwy młody mężczyzna, świeżo po ślubie z kobietą, którą zna nader krótko. Po przypadkowym zabójstwie swojego brata Bena przez Jake'a Spoona, July pod naciskiem swojej szwagierki Brzoskwini wyrusza w pościg za winowajcą. Towarzyszą mu pasierb Joe i głupkowaty zastępca Roscoe.

Klara Allen - Dawna wielka miłość Gusa. Wiele lat temu odrzuciła kilkukrotnie jego oświadczyny. Mieszka w Nebrasce u boku handlarza koni; mają dwie córki, a trzech synów pochowali we wczesnym dzieciństwie. Gus, choć oddalony od Klary o wiele mil i lat, nadal jest bliski jej sercu. Natomiast Calla darzy Clara nieskrywaną niechęcią.

Po Campo - Kucharz. Zatrudniony przez Calla i Gusa w San Antonio. Miał żonę, która poniosła śmierć w dość niejasnych okolicznościach i trafiła tam, gdzie - według samego Po - sobie zasłużyła.

(źródło: Wikipedia)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz